Home » Novosti » PROSLAVA 225. GODIŠNJICE OSNUTKA ŽUPE LASINJA

PROSLAVA 225. GODIŠNJICE OSNUTKA ŽUPE LASINJA

U nedjelju 19. listopada održana je 225. godišnjica osnutka župe
sv. Antuna Padovanskog i BDM Kraljice Mučenika i 40 godina djelovanja sestara milosrdnica u župi. Misno slavlje predvodio
je sisački biskup mons. Vlado Košić u homiliji sa svećenicima i bogoslovima, kao i svećenicima koji su rođeni u Lasinji.
Na početku mise vlč. Stjepan Bradica ispričao je kratku povijest župe. Postojale su tri crkve u povijesti. Prva je crkva sv. Ane u naselju Crna Draga koja je najezdom Turaka srušena 1546. godine. Druga je crkva posvećena sv. Antunu Padovanskom čiji se ostaci i danas mogu naći u cintoru (dvorištu) i oko kojega su sagrađene postaje križnoga puta. Srušena je u Domovinskom ratu. Treća je današnja crkva i ona je sagrađena 2000. godine. Biskup se u propovijedi osvrnuo na povijest naše župe ali i čestitao tako važan dan sestrama milosrdnicama koje su se okupile u velikom broju,
sve od onih koje su bile u župi do onih koje su sada. Svečanosti su pridonijela tri zbora : mješoviti zbor „Sveta Cecilija“, dječji zbor „Ljiljani“ i zbor „Sveta Cecilija“. Povodom tog događaja izdana je knjižica „Vjera u izgradnju civilizacije ljubavi i života“ čiji je autor vlč. Stjepan Bradica. U njoj je opisana cijela povijest na temelju pronađenih podataka. Mnogi podaci ostali su za vrijeme rata i nikad više nisu pronađeni. Može se pronaći povijest svećenika koju su uložili puno snage, sposobnosti, ljubavi i molitve za napredak ove župe; život poslije rata, djelovanje sestara milosrdnica te mnogo drugoga. Nakon mise pripremljen je obilan ručak i druženje u vatrogasnom domu. Hvala svima koji su uložili svoj trud i vrijeme u pripremi proslave ili na bilo koji način sudjelovali!