Home » O župi » Župa Lasinja kroz povijest

Župa Lasinja kroz povijest

Župa Lasinja smještena je na obje starne obale rijeke Kupe. Povijest joj seže u daleku prošlost. Mjesto Lasinja poznato je po izlošcima u Arheološkom muzeju pod imenom LASINJSKA KULTURA koja datira svoje postojanje skoro 4000 g. prije Krista.

Za ime same župe nemamo nekih sigurnih podataka. U grbu Lasinje nalazi se lik lastavice koja leti nad rijekom Kupom. Zašto lastavica? Ti davni stanovnici Lasinje koji su imali svoj način izrade keramike, te posebnu gradnju svojih kuća, to je narod koji se selio. Tako se tragovi te kulture nalaze u Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Mađarskoj.

Najezdom Turaka srušena je crkva sv. Ane u Crnoj Dragi i tada se velika većina ljudi razbježala na sve strane, postoje tvrdnje da se dio tih starih Hrvata zaustavio u austrijskom Gradišću. Ima neke podudarnosti s kulturom i narodnom nošnjom Lasinje, tek dio se vratio na svoja zgarišta i započeli iznova. Današnje mjesto Barunovac govori nam o postojanju plemićkog dvorca gdje se nalaze i ostaci starog grada Steničnjaka gdje su se održavali Austrijsko-Hrvatski sabori. Pod ovim podnebljem bila su nemirna vremena, ljudi su se selili kao lastavice.

Spomenik u cintoru crkve sv. Antuna Padovanskog na kojem su ispisana imena žrtava Drugog svjetskog rata govori nam o bolnoj i krvavoj povijesti ove župe, a u novije vrijeme Domovinski rat nanesao nam je potpuno uništenje naših domova, opustošio cijelu župu. Ostala nam je vjera u Isusa Krista, ljubav prema rodnom kraju i Domovini.

U ovoj župi tri puta su se gradile župne crkve: u prošlosti crkva sv. Ane u Crnoj Dragi, nakon razaranja ljudi su se služili kapelom sv. Elizabete a svećenici su dolazili iz Jamnice. 1789. utemeljena je župa sv. Antuna Padovanskog u Lasinji, a crkva je sagrađena 1833. Ta lijepa crkva srušena je 17. listopada 1991., a jubiilarne godine 2000. posvećena je po uzoritom kardinalu Josipu Boazniću. Crkva ima dva titulara: sv. Antun Padovanski i BDM Kraljica Mučenika. U dogovoru s kardinalom Kuharićem nadodan je i drugi Blažene Djevice Marije, da bi u njemu bile obuhvaćene sve nedužne žrtve koje su pale u cvijetu mladosti braneći ove prostore.

Kao u prošlosti tako i u godinama Domovinskog rata svećenici su se zauzimali za taj narod, branili ih od raznih neprijateljskih nasrtaja budeći u njima vjersku i nacionalnu svijest. Narod je svjestan činjenice da su opstali na ovim prostorima zahvaljujući Katoličkoj crkvi. Sadašnji župnik Stjepan Bradica rođen je u župi Vrhovac. Župa je smještena između Ozlja i Krašića. On služi Bogu i ovom narodu od svojih mladomisničkih dana.

U župi se izdaje mjesečnik: “Lasinja oaza”. U župi su svake nedjelje tri svete Mise: u 9 sati u župnoj crkvi, 11 sati u jednoj od 4 kapele: sv. Ana u Crnoj Dragi, Presveto Srce Isusovo i Marijino u Desnim Štefanskima, sv. Leonard u Gradecu Pokupskom i Marija od Pohođenja u Lijevom Sredičkom.

Bog je bio sklon ovom narodu, već 38 godina u župi žive i djeluju sestre Milosrdnice. One rade i šire milosrdnu Božju ljubav na koju su ih upozorili njihovi duhovni roditelji sv. Vinko Paulski i sv. Lujza Marillac. One u župi vode domaćinstvo, sviraju i vode u crkvi pjevanje, postoje dva zbora: dječji i zbor odraslih. Sestra Terezija predaje vjeronauk u školi, uključene su u razne aktivnosti župe. Uz župnika one su duša ove župe.

Tim ljudima koji su kroz povijest bili proganjani i mnogo trpjeli Bog je podario još jednu milost. U centru župe sagrađen je samostan sestara Kćeri Srca Isusova. Njihovu družbu utemeljila je Bl. Marija od Isusa Deluil Martiny, rođena u Belgiji u Antverpenu. Družbu u svojoj Nadbiskupiji želio je imati zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac. Karizma Družbe je moliti za potrebe sveopće Crkve, za narod u kojem žive, te za plodan i uspješan rad svećenika. U njihovim samostanima od jučer do uvečer izložen je Presveti Oltarski Sakramenat, imaju mjesečna klanjanja za Duhovna zvanja i jedanput mjesečno cjelonoćno klanjanje. Ono što Bl. A. Stepinac nije mogao učiniti u svom zemaljskom životu, učinio je to s Neba. U Družbi ima već šest hrvatica.

Župa je Crkvi u Hrvatskoj dala četiri svećenika i četiri časne sestre. U župi postoji i centar za Duhovnu obnovu koji može primiti 34 osobe. Neka Bog blagoslovi ovu župu i neka u njoj bude plodno duhovno djelovanje.

Župnik:

Stjepan Bradica